poniedziałek, 16 listopada 2015

#Caren Lissner - Carrie Pilby. Nieznośnie, genialna

~ Nigdy nie powinno się rezygnować z racjonalnych, logicznych, spójnych i stanowiących bazę naszej osobowości zasad, nawet jeśli cały świat twierdzi inaczej.

   Carrie Pilby to dziewczyna geniusz. Jest jedną z najbardziej najmądrzejszych osób jakie poznałam w książkach. Przeskoczyła ona trzy klasy i w wieku dziewiętnastu lat ukończyła studia na Harvardzie. Obecnie mieszka sama w Nowym Jorku, ponieważ jej tata często wyjeżdża na delegacje do Europy. Niestety w jej osobowości możemy zobaczyć wiele wad. Pilby nie radzi sobie z relacjami z innymi ludźmi. Ocenia ich z góry, na poziomie inteligencji, lub poprzez pozory.. co jest błędem i przez to nie może znaleźć przyjaciół. Co tydzień chodzi na terapię do doktora Petrova, który któregoś dnia proponuje jej ciekawe działanie. Bohaterka zgadza się zrealizować pięciopunktowy plan działań:
1. ZROBIĆ 10 rzeczy sprawiających radość.
2. Zostać członkiem jakiejś organizacji lub klubu (aby SPOTYKAĆ się z ludźmi)
3. Iść na randkę (z naprawdę INTERESUJĄCYM chłopakiem)
4. Wyznać komuś (z WYJĄTKIEM własnego terapeuty), ile dla niej znaczy.
5. Bawić się w sylwestra (W GRONIE ZNAJOMYCH)
Czy Carrie uda się zmienić nastawienie wobec ludzi i zrealizować cały plan?

Nie miałabym problemu z dostosowaniem się, gdyby świat był bardziej sensowny. Ale nie jest. 
Już nie raz się o tym przekonałam. 

   Książka była dla mnie sporym wyzwaniem. Główna bohaterka została bardzo dobrze wykreowana, jednak na początku historii jej sposób postrzegania i bycia nie przypadł mi go gustu. Niewątpliwie jest ona trudną osobą i jestem w stanie zrozumieć ją w pewnym stopniu. Gdy czytałam jak wypowiadała się w różnych aspektach byłam w niemałym szoku - jest na prawdę chodzącą encyklopedią. Podobało mi się to, że całość odbywała się z perspektywy Carrie. Mogliśmy poznać jej myśli, wspomnienia i wszystko o czym myślała w danej chwili. Akcja toczyła się powoli, jednak była bardzo wciągająca i nie mogłam się doczekać jak zakończy się cała opowieść. Pojawiło się wiele ciekawych postaci, które zdążyłam polubić. Jest to na pewno powieść dla wyższej młodzieży, refleksyjna, opowiadająca o dojrzewaniu i pokonywaniu własnych przeszkód życiowych.

★★★☆☆

   Cała powieść jest opisana jako "książka dla młodzieży" - zgadzam się z tym, jednak jak napisałam wyżej, jest to opowieść na wyższej młodzieży. Książkę czyta się momentami ciężko, ale na ogół przyjemnie. Polecam każdemu!


Dziękuję wydawnictwu HarperCollins za egzemplarz do recenzji!

8 komentarzy:

 1. Ojeej ... Ta książka wydaje się być naprawdę świetna! Już ją dopisałam na moją listę 'must read'.
  Buziaki, Lunatyczka

  OdpowiedzUsuń
 2. Zachęciłaś mnie! Jak widać książka jest godna przeczytania.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wooow, ale się fajnie szykuje :)
  Trzeba będzie ją przeczytać + życzę powodzenia na maturach ;)

  countrywithbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Całkiem ciekawie się zapowiada, główna bohaterka strasznie mnie zaintrygowała :) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dotąd nie słyszałam o tytule, dlatego dziękuję Ci za tę recenzję - bo czuję, że to coś dla mnie. Carrie wydaje się fascynującą postacią, do tego uwielbiam książki młodzieżowe, więc mogę się spodziewać, że ten tytuł mi się spodoba. Opis fabuły też przedstawia się obiecująco. Nie ma co, muszę dopisać do swojej listy i rozejrzeć się za tym przy okazji :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiłaś mnie:) Chyba to coś dla mnie:D
  http://lekturia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla "wyższej młodzieży"? Nie starszej/prawie dorosłej? Nie pasuje mi to słówko ;P W każdym razie, ja od dawna młodzieżówką mówię nie - nawet, jak czytam, to i tak, i tak mi się nie podobają.
  http://drewniany-most.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń