sobota, 19 września 2015

#Lopez Lomong - Bieg po życie

~ Wsłuchuj się we własne ciało. Nie rób niczego, czego nie jest w stanie udźwignąć.

#Na początek
Długo zabierałam się za tą książkę, ponieważ dostałam ją miesiąc temu, a jakimś cudem całkowicie o niej zapomniałam. Ze względu na rok szkolny i klasę maturalną, czytałam ją ponad tydzień, ponieważ zawsze coś stawało mi na drodze. Okładka książki i treść, która pojawiła się na tyle zachęcały mnie bardzo do zagłębienia się w historię Lopeza Lomonga. Ten egzemplarz był dla mnie wyzwaniem, ponieważ zazwyczaj czytałam biografię o życiu danej osoby, którą znałam, lubiłam i podziwiałam. Czytając o życiu Lopeza, zaczynałam od zera. Nie miałam pojęcia kim on jest.

#Fabuła
Jak już wspomniałam wyżej, książka opowiada historię życia Lopeza Lomonga - amerykańskiego lekkoatlety specjalizującego się w biegach średnich i długich. Gdy był małym chłopcem, który miał zaledwie sześć lat, został porwany przez rebeliantów. Miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Był świadkiem jak z dnia na dzień umierają jego przyjaciele. Pewnego dnia, trzech starszych chłopców obiecało mu, że pomogą mu w ucieczce. Biegł on z nimi przez trzy dni, do obozu dla uchodźców w Kenii. Gdy tam trafiają, również jego życie odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Mieli ograniczone możliwości życia. Wiele z jego znajomych umierało na choroby, np. malarię. Jednak silna osobowość Lopeza, nie pozwalała mu się poddać i właśnie w taki sposób osiągnął sukces.

W tym momencie poczułem, że nie jestem sam. Bóg wysłał mi swoich aniołów, aby mnie strzegli. Niebawem mieli zrobić dla mnie o wiele, wiele więcej.

#Odczucia
Po przeczytaniu historii życia, jednego z bardzo uzdolnionych sportowców, byłam pod wielkim wrażeniem. O czym dokładnie mówię? Jestem pełna podziwu tego, jak silny był Lopez odkąd w jego życiu zaczęło się istne piekło. Nie poddał się, walczył, próbował przetrwać.. mimo, że był świadkiem jak na jego oczach umierają jego przyjaciele, a on nie był w stanie im pomóc. Lomong był bardzo religijnym człowiekiem. Pomimo na prawdę ciężkiego życia, nigdy nie stracił wiarę w Boga. Wiele razy uniknął śmierci i przede wszystkim, wierzył, że może spełnić swoje marzenia. Nawet nie wyobrażacie sobie jak bardzo podziwiam tego człowieka. Książka ta była dla mnie  niesamowitym doświadczeniem. Nie często przychodzi nam sięgać po tego typu powieści, ale ja z ręką na sercu mogę powiedzieć - WARTO!

★★★☆☆

#Dla kogo?
Dla osób, które lubią czytać biografię - nie możecie tego ominąć! Ja nie znając Lopeza, przeżywałam jego historię od samego początku. Polecam każdemu do sięgnięcia po historię tego człowieka.


Dziękuję wydawnictwu SQN za materiał do recenzji!

17 komentarzy:

 1. Czytałam tą książkę i też mi się podobała.
  Pozdrawiam.
  Między Stronami

  OdpowiedzUsuń
 2. Już czeka na mojej półce! Mam nadzieję, że mi się spodoba:)
  Ich perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 3. Niezbyt lubię biografię. Na pewno jej nie kupię, ale jak będę miała okazję ja przeczytać to na pewno to zrobię ;)
  Pozdrawiam :*
  www.biblioteczkapati.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej książce i również mnie zainteresowała. Prawdopodobnie po nią sięgnę, lubię czytać tego typu historie, które w jakiś też sposób mogą podnieść na duchu, udowodnić, że warto jest walczyć.

  medycy nie gęsi, też książki czytają!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tej książki, ale może kiedyś się skuszę!
  http://recenzandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Słyszałam o tej książce i być może już niedługo zacznę ją czytać. ^^

  http://krainaksiazek0.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja. Niestety, nie lubię biografii :( Twoja opinia jednak bardzo mnie zachęciła do sięgnięcia po tę książkę, dlatego może kiedyś się skuszę :)
  Pozdrawiam, Lekturia

  OdpowiedzUsuń
 8. Muszę w końcu przeczytać jakąś biografię.
  Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca i chyba się skuszę na tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Biografie mają to do siebie, że nawet jeśli za bardzo nie kojarzy się człowieka, którego ona dotyczy, to właśnie po przeczytaniu książki wszystko się zmienia - można dostrzec, co niezwykłego jest/było w tej osobie, skoro ktoś postanowił o niej napisać. Ja raczej rzadko czytam biografię, ale ta sprawia wrażenie bardzo ciekawej :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie należę do osób czytających biografię, a może powinnam jednak zacząć po nie sięgać, bo przyznam, że opis historii zaciekawia i woła by poznać losy człowieka, który tyle przeszedł :)
  http://be-here-now-and-forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo rzadko czytam biografie czy rożnego rodzaju pamiętniki, po prostu mnie nie ciągnie do tego typu literatury, ale ta historia zapowiada się naprawdę fascynująco i okładka jest przepiękna! Zdecydowanie zachęciłaś mnie do tej książki, będę ją miała na oku.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba polecę tę książkę mojemu koledze - nałogowemu długodystansowcy ;) powieść idealna dla niego :D

  zaczarowana-me.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytuję biografii, więc po tę książkę raczej nie sięgnę, jednak na pewno jest to świetna pozycja dla tych, którzy interesują się życiem innych osób ;)
  Aleja Czytelnika

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka czeka już na mojej półce. Nadchodzi jej czas. :)
  Pozdrawiam,
  www.kaniafrania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię czasem sięgnąć po dobrą biografię, dlatego zapisuje sobie tytuł :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ~Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 16. Zapisuję książkę na listę bez zbędnych komentarzy.

  OdpowiedzUsuń