poniedziałek, 31 sierpnia 2015

#Paul Grossman - Dzieci gniewu

~ Którzyście byli umarli w upadkach i grzechach (...) z przyrodzenia dziećmi gniewu.

   Akcja rozgrywa się na początku 1929 roku, kiedy w Niemczech wybucha epidemia, przez którą pojawia się wiele śmierci. W mieście panuje ogromny chaos. Nikt dookoła nie czuje się bezpiecznie i nie wiadomo jakie są przyczyny śmiertelnej choroby. Detektyw Will Kraus, który jest dyskryminowany przez swoje żydowskie pochodzenie, znajduje w kanałach coś bardzo okropnego.

   Mowa tutaj o dziecięcych kościach i biblii w której zostały zakreślone cytaty. Jest zdecydowany rozwiązać tą zagadkę, mimo że na jego drodze staje inna osoba, która przejmuje śledztwo nad całą sprawą. Czy sprawa morderstw dzieci ma jakiś związek z chorobom? Kto mógł przyczynić się do tego i jak był w stanie wykonać coś tak okrutnego?  Czy detektywowi Krausowi uda się rozwiązać całą zagadkę?

   Z całego serca muszę przyznać, że książka ogromnie trzymała mnie w napięciu. Po jej przeczytaniu, kilka dni miałam refleksję na jej temat. Zastanawiałam się jak dobrać odpowiednie słowa do tej recenzji. "Dzieci gniewu" mają genialny klimat przedwojennej sytuacji w Niemczech. Możemy przenieść się w ten świat i dowiedzieć się co tak na prawdę wtedy działo się na świecie. 

   Jestem pod wielkim wrażeniem jeśli chodzi o głównego bohatera - Willa i z całego serca go podziwiam jak radził sobie z tym wszystkim. Czasem w książce pojawiały się zdania, które wolałam ominąć, ale jednak je przeczytałam, ponieważ nie chciałam ominąć ani słowa. Cała fabuła toczy się w dość szybkim tempie, przez co nie byłam w stanie się oderwać od niej. Z całego serca muszę wam ją polecić, ponieważ ta książka na to zasługuje.

   Jestem osobą, która nie jest wielką fanką kryminałów historycznych, więc jak już wspominałam, było to dla mnie spore wyzwanie, które pokonałam i jestem z siebie ogromnie dumna. Ja, będąc fanką fan fiction i różnych fantastycznych powieści mogę z dumą powiedzieć, że ta książka jest dla każdego. Historia ogromnie wciąga i trzyma w napięciu, przez co ma swój niesamowity klimat. Osoba, która lubi czytać tego typu powieści, nie może ominąć tej książki!

★★★☆☆

- Nie chodzi o to, co zrobiliście. Tylko o to, kim jesteście. Nie jesteście Niemcami. [...] Chcemy się trzymać z dala od was [...]. Jak od każdej szkodliwej bakterii.


Ogromnie dziękuję wydawnictwu SQN za możliwość przeczytania tej książki!

6 komentarzy:

 1. Nie przepadam za kryminałami, ale słyszałam już wiele pozytywnych recenzji tej książki :D

  http://zaczarowana-me.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam pare recenzji tej książki i wszystkie były pozytywne. Chętnie sięgnę jeżeli będę miała taką możliwość. :)
  http://ich-perspektywy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo zabieram się za czytanie.
  Pozdrawiam.
  miedzy--stronami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi interesująco! Też najczęściej sięgam po młodzieżówki i fantasy bądź obyczajówki, ale za kryminałami również przepadam - te z historycznym tłem też mogą mnie zainteresować. Rozejrzę się za tym tytułem :)
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam kryminały <3 a do tego ta książka ma świetną okładkę
  Pozdrawiam ;)

  blondie-in-wonderland.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam książki, o których się nie zapomina chwilkę po przeczytaniu. :)
  Historia+kryminał to zdecydowanie moje połączenie.
  www.kaniafrania.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń